שאל את הרב - להשתמש בדוגמית של בושם

שאלה:

שלום וברכה,
כידוע ישנם בחנויות הפארם (סופר פארם, ניו פארם וכו') בושם פתוח שנגיש לקהל לשים ולהריח את ניחוחו, והאדם מוזמן להתנסות לפני קנייתו את הבושם ולבדוק אם הריח מוצא חן בעיניו. בלעז זה נקרא 'טסטר' כידוע.
שאלתי היא, אם אדם ניגש לרחבת הבשמים ומתיז על עצמו בושם, אבל דעתו אולי לקנות בהמשך או לחילופין דעתו להתנסות אבל לא ודאי לקנות, יוצא שבדרך אגב הוא מתבשם בחינם, ויתכן שישנם כאלו שמגיעים על דעת להתבשם בלי כוונה לקנות כלל. האם זה גזל?
יש לציין שלעניות דעתי חברות הבשמים מחו"ל או היבואנים בארץ נותנים טסטרים כאלה קטנים אישיים גם בחינם כדי לפרסם ולשווק את הניחוח של הבושם שלהם, וגם הטסטרים הרגילים בחנות כמו שהזכרתי לעיל נותנים לחברות הפארם על דעת שיהיו נגישות לקהל כדי שיפרסמו את המוצר שלהם, שמאופן הצורך בו כמובן רוצים להריח לפני, והנקודה היא שזה לא יוצא מכיסן העלות של אותם טסטרים.
אודה לתשובה מכבוד הרב.

30/01/2019
תשובה: מורנו הרב שליט"א

דיני ממונות חמור מאד בהלכה. ולא כדאי להתעסק עם כאלה דברים.
למעשה כאשר בודאי אין רצונו לקנות כלל ועיקר אז אין היתר להתיז על ידו או בגדו. ומאידך אם יבקש רשות כעין מתנה אם אפשר לקחת בושם קטן. ואני לא רוצה לקנות. ויתכן שיתנו לו וזה חלק מהפירסום. ואותו מוכר שנמצא שם זכותו להרשות לכך. כי אם מינו אותו שם אז אין בעיה.