שאל את הרב - חיזוקים לנוער מתחזק

שאלה:

שלום וברכה לכבוד הרב, ה' יאריך ימיו בטוב ושנותיו בנעימים.
ברשות הרב, אני אברך ויש לי מדרשה לנוער מתחזק וברצוני לבקש את עצתו של הרב בכמה נושאים.
א. יש לי קבוצה של תלמידים שהתגייסו לצבא ועשיתי להם קבוצה של הלכות שכל יום אני שולח להם 2 הלכות, והתלבטתי במה להתחיל אם בהשכמת הבוקר או שבת או ברכות, בסוף התחלתי בהלכות שבת, האם נכון עשיתי? והשאלה גם יותר כללית, כשאנחנו מוסרים שיעורים לנוער במה צריך להתמקד בנושאי ההלכה קודם, האם בנ"ל או בענייני קדושה כגון ברית ונשים?
ב.כרגע התגבשה קבוצה חדשה של נערים בגילאי 13-15 בערך שהם די בתחילת דרכם, ושאיפתי היא לנצל את הגיל הזה כמה שיותר לקדם אותם, ולא כמו שאנחנו רואים שיש כאלה שמגיעים שנים לשיעור ועומדים פחות או יותר באותו מקום, הגם שבפנים יש שינוי כל שהוא אבל לא רואים מהפך כמו שרואים כאלה שחוזרים בתשובה, מהו סוד ההצלחה? והאם בגיל הזה צריך להתמקד בנושאי הקדושה, ואם כן כמה?
תודה רבה ושכמ"ה.

03/03/2019
תשובה: מורנו הרב שליט"א

א. זה מצוין בהלכות שבת. תעשה על ט"ל מלאכות וזה מחזק מאד. וכמובן גם הנהגות לשבת קודש. על קידוש ותפילה והבדלה. וזה מצוין. ותמיד להוסיף קצת מוסר השכל. וזה מצוין מאד.
גם להוסיף ולחזק בנושא קדושים תהיו. על איסור השחתה ואיסור נשים. ותמיד להוסיף לפי השכל. כלומר. שזה לא בריא. וזה מזיק. ופוגע בפוריות. וזה מביא להם כח להתגבר.
ב. כנ"ל. תמיד להוסיף גם סיפורי צדיקים. והנהגות ועצות קדושות. וזה מצוין. למשל להיות תמיד עסוק בלימוד וזה מונע השחתה. וכן לא להיות לבד. ולא להיות משועמם. וכן ליזהר מחברה לא טובה. וכן לדקדק בכיבוד הורים. וזה מעסיק אותך תמיד. ויצר הרע מסתלק.